16 Kasım 2013 Cumartesi

MANDELİK ASİT

Mandelik Asit


Alfa-hidroksi asitler (AHA), bazı besinlerin yapısında bulunan doğal organik asitlerdir. Glikolik asit şeker kamışından, laktik asit ekşimiş sütten, sitrik asit ve malik asit çeşitli meyvelerden, fitik asit pirinçten elde edilir.

Mandelik asit meyve asididir. Acı bademden elde edilir. Yakmadan ve kızarıklığa neden olmadan işlevini yerine getirir. Her cilt rengi ve tipine uygulanabildiği gibi, mevsimsel bir kısıtlaması da yoktur. Işığa bağlı yaşlanma (photoaging) olgularında, leke tedavisi, akne ve izlerinin tedavisinde etkinliğine dair sonuçlar, ilk kez Taylor tarafından 1999′da yayınlanmıştır.


Son iki-üç yılda sayılan amaçlarla kliniklerde kullanımı yaygınlaştı. Cilt yüzeyine hekim tarafından on günde bir olmak üzere uygulanan mandelik asit, 6-7 seans sonunda etkisini göstermektedir.

Mandelik Asit FaydalarıMandelik asit, cildi yumuşatır, canlandırır. Ayrıca günlük aktivitelerinize ve iş yaşamınıza rahatlıkla devam edebilirsiniz. Meyve asitli peeling ince çizgilerin giderilmesi, kuruluk giderme, leke ve sivilce tedavisinde kullanılabilir.

Mandelik Asit Kullanımı


Mandelik asit içeren solüsyon, temiz bir cilde uygulanır. Bir kaç dakika bekletilir ve yüz yıkanır. Bu işlem 10 dakikadan uzun sürmez. İşlemden sonra güneşten koruyucu krem sürülmelidir. Tedavi seansları 1-4 hafta aralıklarla uygulanabilir. Ortalama 6-10 tedavi seansı gereklidir.

Tedavi arasındaki sürelerde günde bir veya iki kez düşük konsantrasyonlu meyve asitli kremler ve yıkama jellerinin kullanılması tedavi etkinliğini arttırmaktadır.

Meyve asitli peeling batma hissi, kızarıklık, tahriş ve kabuklanma yapabilir. Bu yan etkiler geçicidir. Bu tedavi yöntemi cilt tipi ve yapısına göre uygulanırsa yan etkiler pek fazla görülmemektedir.

Mandelik asit suda %15 oranında çözünürken, alkolde daha yüksek oranlarda çözünür. Bu asit ülkemizde pek bulunan bir ürün değil, benim bulabildiğim tek satış kaynağı doakimya.com sitesi, 10 gr mandelik asit 15 liraya satılıyor. Şu linkten asiti satın alabilirsiniz, mandelik asit

1 yorum:

  1. Ben mandelik asit peelingi yapicam ama orta dereceli bir soyma işlemi için 50 mllik kolonyaya bir poşet mandelik asit karışımı önerdiler ve cilde sürüldüğünde sadece tek seferde bir dk bekletmem önerildi. Henüz tam bir bilgi bulamadim

    YanıtlaSil

UYARI

KİMYASAL PEELİNG ile ilgili bu blogda yazılanlar yerli ve yabancı kaynakların taranması sonucu derlenen bilgilerdir. Bu blogdaki yazılar tıbbi ve kozmetolojik tavsiye öneri ve kesinlik içermez. Bu blogun hastalık teşhis veya tedavisi amacı yoktur. Cilt problemleriniz için doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama vb. tarifler bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak peeling bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa girmekle yukarıdaki uyarıları kabul etmiş olursunuz. Blogda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir yorumlar aracılığıyla sorular sorabilirsiniz.