5 Kasım 2013 Salı

GLİKOLİK ASİT

Glikolik Asit


Glikolik Asit (hidroksiasetik asit) alfa-hidroksi karboksilik asitler serisinin ilk üyesidir, yani hem asit hem de alkol fonksiyonelliği olan en küçük organik moleküllerden biridir. Glikolik Asit şeker kamışı, pancar, üzüm ve meyvelerde doğal iz bileşeni olarak bulunsa da, özel amaçlı imalat tesislerinde sentez yoluyla da üretilmektedir. Glikolik Asit çok esnek bir üründür, bu sayede birçok son kullanıcı için farklı form ve kalite derecesinde bulunabilmektedir.

Glikolik Asit, çok geniş bir uygulama yelpazesi için ideal bir ürün olmasını sağlayan bir dizi özelliği birleştirmektedir.


GlikolikAsit Ne İşe Yarar


Glikolik asit yöntemi ile derinin epidermis tabakası parsiyel olarak kaldırılarak hücrelerin kendilerini yenilemeleri ve cildin canlanması sağlanmaktadır. Bu yöntem derin peeling yöntemlerine nazaran daha kontrollü olarak cildi yeniler. Glikolik asit günümüzde kullanılan en yaygın yüzeysel peeling ajanıdır.
 • ince ve orta derinlikteki yüzeysel kırışıklıkların düzenlenmesi
 • cildin pürüzsüz ve parlak görünüm elde etmesi
 • genişlemiş gözeneklerin küçültülmesi
 • cildin taşıdığı nemin artırılması
 • cildin yağ dengesinin düzenlenmesi
 • sivilce izlerinin azaltılması
 • cilt çatlaklarının giderilmesi
 • gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı, yaşlılık, güneş hasarları gibi farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan cilt lekelerinin minimize edilmesi

Glikolik Asit Kullanımı


Belirli konsantrasyondaki glikolik asit 30 saniye içerisinde tüm yüz derisine özel bir fırça yardımıyla veya pamukla homojen olarak sürülür. Deride oluşması istenen etki gözlemlenene kadar maksimum 5-10 dakika kadar deride bekletilir, sonrasında cilt yıkanarak temizlenir.

Ağrısız bir işlem olan Glikolik asit uygulamasında geçici olarak yanma, batma ve iğne hissi gözlemlenebilir.

Hastaya zarar veren bir yan etkisi olmamakla birlikte kimi zaman kısa süreli (12-24 saat) ve kendiliğinden düzelen kızarıklıklar da oluşabilir.

Glikolik Asit uygulamasında belirli bir sayı sınırlaması olmamakla birlikte istenen etki genellikle 6-8 uygulama sonrasında gözlemlenir. Asit oranı arttıkça iki uygulama arasındaki zaman da artmalıdır.

Kimi hastalarda tatmin edici sonuçlar çok kısa sürede de elde edilebileceği gibi bazı hastalarda ek uygulamalar gerekebilir. Kişiden kişiye değişebilen bir süreç ortaya çıkar ve bu gayet normaldir. Tedavi sonrasında iyileşmenin sürdürülebilmesi için 3-12 ay aralıklarla bir kez daha Glikolik Asit Peeling'i yapılmalıdır.

Evde rahatlıkla yapılabilecek bir peeling türüdür, eğer kendi kendinize glikolik asit kimyasal peeling yapacaksanız, asiti önce ufak bir bölgede test edip daha sonra geniş bölgelerde kullanmak gerekmektedir.


Ayrıca glikolik asit %5 ve %10 gibi konsantrasyonlarda cilt bakımında kullanılır, çeşitli cilt lekeleri, izler, sivilceler gibi durumlarda kullanılabilir, glikolik asit içeren dermakozmetikler oldukça pahalı fiyatlara satılırlar ancak siz bunları saf olarak satın alırsanız 5 ile 7,5 lira arasında fiyatlarla bu asitlerle evde profesyonel bakım yapabilirsiniz.

Konuyla ilgili olarak cilt lekelerine glikolik asit uygulaması ve cilt çatlaklarına glikolik asit yazılarıma bakabilirsiniz. 

3 yorum:

 1. Günlük kullanım için gliokolik asitle hazırlanan yaglı ciltler için örnek bir tonik tarifi paylaşabilirmisiz teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Meraba ben doa kimya dan 25 glikolik asit aldım ve cildime sürdüm bugün 3.gün ve hiçbi deisiklik yok bir birbuçuk dakika beklettim sadece hafÍF bi yanma oldu hemen geçti ama ne renk deisikligi var nede baska bisey olduğu gibi görünüyor acaba fazlami bekletmeliydim tekrar yapsam bi sorun olurmu

  YanıtlaSil

UYARI

KİMYASAL PEELİNG ile ilgili bu blogda yazılanlar yerli ve yabancı kaynakların taranması sonucu derlenen bilgilerdir. Bu blogdaki yazılar tıbbi ve kozmetolojik tavsiye öneri ve kesinlik içermez. Bu blogun hastalık teşhis veya tedavisi amacı yoktur. Cilt problemleriniz için doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama vb. tarifler bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak peeling bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa girmekle yukarıdaki uyarıları kabul etmiş olursunuz. Blogda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir yorumlar aracılığıyla sorular sorabilirsiniz.