3 Kasım 2013 Pazar

KİMYASAL PEELİNG NEDİR

Kimyasal Peeling


Kimyasal “peeling”, bir veya birkaç kimyasal ajanın deriye uygulanması ile deride çeşitli derinliklerde kontrollü hasar oluşturulması ve sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasını hedefleyen uygulama yöntemidir. Kimyasal “peeling”te amaç, deri tabakalarında istenilen derinliğe kadar hasar oluşturmak ve rejenerasyon sırasında yara iyileşmesinin avantajlarından yararlanarak çeşitli lezyonların tedavisini sağlamaktır.
 

Cilt görünümünü daha iyi hale getirmek, hiperpigmentasyon oranını azaltmak ve renk homojenitesi oluşturmak ve hafif kırışıklıklarda iyileşme sağlama amaçlı kullanılan ve tecrübeli ellerde son derece güvenli olan bir yöntemdir.
 
Dermatolojik sıkıntılardan akne ve melasmada da doğru ve yerinde kullanımlarla son derece yüz güldürücü sonuçlar elde edilir.
 
“Peeling”, uygulanan maddenin içeriğine, konsantrasyon ve uygulama yöntemine bağlı olarak ciltte soyulmalar olabilir. Kimyasal peeling uygulamaları oluşturulan hasar ve etkinlik derecelerine göre yüzeysel, orta ve derin olmak üzere üç grupta toplanır:

Yüzeysel “peeling”;cilt lekeleri, güneş lekeleri, batık izleri, hafif yara izleri gibi yüzeysel sorunlarda kullanılır, trikloroasetik asit (TCA) %10-25, alfa hidroksi asitlerden (AHA) glikolik asit, laktik asit, mandelik asit, beta hidroksi asit (bha) gurubundan salisilik asit ve tretinoin ve acnelyse gibi kremlerde bulunan retinoik asit, kullanılabilir. Bu asitler evde uygulanabilen asitler olmakla birlikte kliniklerde fenol ile çok derin yakma işlemleri uygulanabilir.

Orta derinlikteki “peeling”; hafif-orta derecedeki kırışıklıkların tedavisini de içeren fotoyaşlanma etkilerini düzeltmede, yara izlerini gidermede, sivilce izlerini geçirmede etkili olan bir yöntemdir.

Derin “peeling”; ileri derecede yaşlanmada, dövme silmede, jilet izi faça yarası silmede, hamilelik çatlaklarında, cilt çukurlarını gidermede uygulanan etkili bir yöntemdir.
 
Orta ve derin kimyasal soyma işlemi için; %35-50’lik TCA, %70’lik glikolik asit ve %35’lik TCA kombinasyonu veya %88’lik fenol kullanılabilir.

Yüzeyel peelingde amaç cilt yüzeyinde yer alan hücrelerin yüzeyden uzaklaştırılarak alttan gelen genç hücrelerin yüzeye ulaşma sürecini hızlandırmaktır. Bu işlem daha yumuşak ve homojen görünümde olan bir cilde sahip olunmasını sağlar, siyah nokta(açık komedonlar)lardan cildi arındırır ve yağ-nem dengesini kurarak ciltte aşırı parlaklık, kuruluk gibi olumsuzlukları ortadan kaldırır.

Şeker kamışından elde edilen glikolik asid, sütten elde edilen laktik asid, aspirinin ana maddesi olan salisilik asid en sık kullanılan formlarıdır. Kişiye ve kullanım amacına göre genellikle haftada bir veya iki haftada bir toplam 4-6 seans gibi uygulanır. Yine ihtiyaca ve yaşa göre senede bir birkaç seanslık kürler şeklinde uygulanmaktadır. Tedavi edilecek nedene ve hastanın tolerabilitesine göre peeling ajanının kuvveti arttırılabilir.

Kimyasal peeling özellikle kış döneminde uygulanması gereken bir işlemdir. İşlem sırasında yüzeyel pelinglerde hafif bir kaşıntı ve iğnelenme normalken, orta derece peelinglerde yüzeyele göre daha belirgin fakat tolere edilebilen bir acı oluşur. İşlem tamamlandığında bu his devam etmez ve geçicidir. Özellikle hastanın acı eşiğinin de önemli olduğu bu durum bayanlarda adet dönemleri öncesi ve genel olarak hastalarda uykusuzluk ve tedirginlik durumlarında daha belirgin olmaktadır.

Uygulama sonrası 2 saat aralıklarla en az SPF15 derecesinde olan güneş koruyucu kullanılabilir, ama bu yazın gereklidir, kış aylarında çok da gerek yokktur. İşlem sonrası cilt hassas ve tahrişle açık olacağı için vücut ısısını arttıran sıcak su ile banyo, terlemeye yol açan egzersiz, hamam-sauna gibi ortamlardan bir süre uzak durmak gerekir. Yine hassas olan ciltte mümkün olduğunca elle tahriş arttırılmamalı ve bayan hastaların özellikle hemen işlemin akabinde ve tercihen birkaç gün makyaj uygulamaması önemlidir.

 

Kimyasal Peeling İşleminin Yararları


 • Cildin doğal parlaklığını artırır. 
 • Yaşlılık, güneş hasarı, gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı gibi değişik nedenlere bağlı olarak gelişen derideki kahverengi lekeleri düzeltir. 
 • Cildin alt tabakası olan dermiste destek görevi yapan kollojen yapıyı güçlendirerek cildin elastikiyetini artmasını sağlar. 
 • Dermis tabakasında su tutma görevi olan glikozaminoglikan denen yapıların sayıca artışını sağlayarak cildin nem tutma kapasitesini artırır. 
 • Güneş hasarı sonucu oluşmuş ince çizgilerin hafiflemesini sağlar. 
 • Lekelerin ve derilerin üst tabakasında yer alan kabartıların azalmasına yardımcı olur. 
 • Akne tedavisinde diğer tedaviler ile birlikte uygulanabilir. 
 • Kuru ve kaba cilt yapısının düzelmesini sağlar.
 • Dövmelerinizi silebilirsiniz.
 • Kolunuzdaki veya vücudunuzdaki jilet izi faça izi tabir edilen izleri silebilirsiniz.
 • Hamilelik çatlaklarınızdan kurtulabilirsiniz.
 • Sivilce izlerinden, cildinizdeki çukurluklardan kurtulabilirsiniz.
 • Yara izlerini tedavi edicidir.

Kimyasal Peeling Hangi Durumlarda Uygulanmaz


 • Aktif deri enfeksiyonu varlığında uygulanmaz. 
 • Açık yara varlığında uygulanmaz. 
 • Son 6 ay içinde uygulanmış isotretinoin tedavisinde uygulanmaz. 
 • Alerji, seboreik egzama, vüritik hastalıklar varlığında uygulanmaz.  
 • Bazı ürünler glikolik asite karşı reaksiyonu artırabileceği için peeling öncesindeki bir hafta boyunca kullanılmamalıdır. Bunlar; saç boyaları, maskeler, retinoik asitli kremler, kese ve lif yapılmamalıdır.

Kimyasal peeling asitlerini doakimya.com sitesinden alabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

UYARI

KİMYASAL PEELİNG ile ilgili bu blogda yazılanlar yerli ve yabancı kaynakların taranması sonucu derlenen bilgilerdir. Bu blogdaki yazılar tıbbi ve kozmetolojik tavsiye öneri ve kesinlik içermez. Bu blogun hastalık teşhis veya tedavisi amacı yoktur. Cilt problemleriniz için doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama vb. tarifler bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak peeling bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa girmekle yukarıdaki uyarıları kabul etmiş olursunuz. Blogda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir yorumlar aracılığıyla sorular sorabilirsiniz.