9 Kasım 2013 Cumartesi

DÖVME NASIL SİLİNİR

Dövme Nasıl Silinir


İnsanlar zamanında acele ederek ya da doğru düşünmeden, kötü ruh hallerindeyken yaptırdıkları dövmelerden pişman olabilmektedirler. Kötü yapılmış ya da istenilmeyen dövmeden kurtulmak için birkaç tip yöntem vardır.

 

Lazerle Dövme Silme


Dövmeler çeşitli yöntemlerle silinebilir. Bunların en yaygını lazerle silmedir. Dövme silme işlemi için lazer ışınları kullanılmaktadır.


Dövme silmede kullanılan lazer ışını derinin epidermis tabakasını geçerek, dermis ve derialtı dokudaki dövme rengini veren bileşikler tarafından emilir ve bu maddelerin parçalanıp üst derinin yara olmasıyla birlikte ortadan kaldırılması sağlanır.

Dövmenin rengi koyu ise daha kolay silinebilirken, açık renklerde silinmesi daha da zorlaşır. Dövme silme seansları sırasında çoğu zaman anesteziye gerek olmasa da hassas kişilere uygulama yapılırken, lokal anestezi yapılması faydalı olabilir. Uygulama yapılan bölgede hafif bir şişme ve yanık şeklinde kızarıklıklar olabilir. Bir hafta içinde şişlik ve üzerinde kabuklanma ortadan kalkar.

Uygulama yaklaşık 4-8 seans yapılabilir. Her seans arası 4-6 hafta olmalıdır. Daha erken yapılan seanslar fayda sağlamaz. Uygulama sonrası değişik kremler kullanılmalıdır. Seans aralarında herhangi bir riske karşı cildin ışıktan korunması için güneş koruyucu kullanması önerilmektedir.

Karikatür gibi ince çizgi şeklinde çizilmiş, siyah renkte yapılan dövmeler çok daha kolay silinir.

Çok renk içeren dövmelerde ise, her renk farklı bir dalga boyu olduğu için, farklı bir lazer tedavisi gerektirir.

İçi boyayla dolu dövmeler ise epey zor silinir. Bu tür dövmelerin çok daha fazla lazer enerji çekmesi nedeniyle ısınma olur. Isınmadan ötürü cilt yanacağı için lazer düşük dozda verilir. Bu da işi çok uzatır. Hatta bazen imkansız hale bile getirdiği için silinmez. Lazerle dövme silmede bu tarz uygulamalardan sonra hasar kalabilmektedir.

 

Lazerle Dövme Sildirmenin Zararları 

 

Lazerle dövme silme işlemi oldukça acı verici bir işlemdir. Ayrıca fiyat olarak pahalı yapılan bir yöntemdir. Lazerle silinen dövmelerin büyük çoğunda iz kalır, dövme sildirenlerin ortak şikayetleri iz kalması yara olması vb. yönündedir. Ayrıca ilk seans uygulamadan sonra oluşan acıya dayanamayan bir çok insan ikinci seansa bile gitmez. Lazerle dövme sildirme işlemi mümkün mertebe en son başvurulması gereken yöntemlerden birisidir.

 

Lazerle Dövme Silme Fiyatları

 

Lazerle dövme silme minimum 6 ile 10 seans arasında uygulanan bir yöntemdir ve seans başı 200-400 lira arası paralar tahsil edilir. Uygulanan lazerin gelişkinliği ve uygulayan kişinin belirlediği fiyatlardır. Toplamda 1500 lira ile 3000 lira arasında bir fiyata çok büyük olmayan bir dövmeyi sildirebilirsiniz. Eğer dövmenin boyutu büyükse işlem çok daha büyük fiyata yapılır ve çıkması da zaten zorlaşır.


Tca İle Dövme Silme Kimyasal Peeling


Kimyasa peeling, derinin kimyasal bazı maddeler kullanılarak yüzeyinin yakılması ve bu yakılmadan sonra soyulma işlemidir. Birden fazla peeling çeşidi vardır. Bazıları deriyi daha derin yakar bazıları ise daha yüzeysel yakar.

Kimyasal peeeling yani kimyasal soyucular en sık leke, iz, dövme silme ve kırışıklık tedavisi gibi kozmetik nedenler için uygulanır. Ayrıca yüzdeki sivilce izlerini hafifletmek ve sivilceyi tedavi etmek, kanser öncüsü lezyonları gidermek amacı ile kullanılmaktadır.

Dövme silmek için kullanılan peeling TCA ( Trikloro Asetik Asit ) dır. Bu peeling cildi orta derinlikte yakar. Peeling sigara kullanan kişilere çok fazla önerilmez. Ya da yapıldıktan sonra bir süre kullanıma ara verilmesi gerekir, bunun da sebebi peeling yapılan bölgelerde oluşabilecek yaraların iyileşme sürecini etkilediği ve sonunda yara izleri kalabilir.

TCA ile dövme silme işleminde %40, %50, %60, %70 oranlarında TCA kullanılır. Ancak siz gene de %50 ve üzerini kullanmamaya özen gösterin.TCA peeling uygulamasında dövmenin üzerine bir pamuk ya da pamuklu çubuk yardımıyla dövmenin dışına çok fazla taşırmadan sürülür. Sürülen yüzeyin beyazlaması için 1 dakika beklenmelidir. 


Uygulama sonrası acı ve yanma hissi kişiye göre değişir.  Lazerle dövme silmeye nazaran daha az acı veren bir uygulamadır. Ayrıca acı tca vücudunuzda kaldığı sürece yani o ilk dakikalarda olur ondan sonra acı vermez, lazerse yaktığı için haftalarca acı verir.
 
Bekleme süresi yani 2 dakika dolduktan sonra işlem yapılan bölge suyla yıkanır. Aslında bu 2 dakika maksimum süredir. 1,5 dakika yani 90 saniyeyi geçmezseniz daha iyi olur. İlk uygulama için 1 dakika bekleyip sonucu gözlemeniz. hatta ufak bir alanda deneme uygulaması yapmanız daha iyidir. Sonuçta bu asitler şakaya gelmez, kaş yapayım derken göz çıkarmayınız. Bölgeyi yıkadıktan sonra hafifçe kurulayıp, nemlendirici sürülür. Soyulma işlemi gerçekleşene kadar günde birkaç kere nemlendirici sürmek yeterlidir.

Bu uygulama ayda bir kez yapılır ve dövme tamamen silinene kadar (yaklaşık 8 ile 12 ay arası değişebilir) her ay uygulanır. İki uygulama arası en az bir ay olmalıdır. TCA peeling seansları bir aydan daha önce uygulanmamalıdır.

Kimyasal peeling işleminden sonraki ilk 24 saat içinde cilt sıcak su ile yıkanmamalıdır. Cilde mümkün olduğunca el ile temas edilmemeli tahrişten kaçınılmalıdır.

İlk 3 gün cilt temizliği sadece su ile yapılmalıdır. kimyasal peeling uygulamasında cilt kesinlikle sabun, şampuan ile yıkanmamalıdır.

Cildin üst tabakasının soyulmasının ardından ortaya çıkan taze cilt güneşe karşı çok hassas olduğundan yüksek faktörlü koruyucuların her 2 saatte bir tazelenmesi ile cilt güneşten sıkı bir şekilde korunmalıdır.

Özellikle orta derecede peeling işleminden sonra ciltte geçici kızarıklık kabuklanma ve soyulma görülecektir. Kabuklar iz kalma ihtimaline karşı koparılmamalıdır. Yaklaşık 7-10 gün içinde cilt normale döner. Tca ile dövme silme işlemi yapacaksanız oranı mümkün mertebe düşük %40 TCA ile başlamanız fazla bekletmemeniz durumunda cildinizde leke ve iz kalmaz. Yüksek oranlarda veya sürelerde örneğin 3 dakika gibi sürelerde bekletirseniz cildinizde iz kalabilir.

 

Mikrodermabrazyon (Cilt Soyma Yöntemi)


Mikrodermabrazyon, yüksek basınçlı alüminyumoksit mikrokristallerinin cilde püskürtülerek cildin yüzeysel tabakalarının aşındırılması prensibine dayanan noninvaziv bir yöntemdir.

Bu işlemde cilt yüzeyine temas eden mikrokristaller yumuşak bir soyma işlemi yapmakta, ölü hücreler ve deri artıkları cihazın vakum sistemi tarafından emilmektedir.

Bu metotta, derinin üst tabakası ortadan kaldırılınca alt tabakadaki boyaların bir kısmı vücut tarafından dışarı atılır. Sonrasında da deri kendini tekrar yeniler.

Aynı işlem birkaç ay sonra yeniden yapılır. Böylece bir miktar daha boya atılır. 4-5 seans sonrasında işlem tamamlanır.

Microdermabrazyon uzun süren bir işlemdir. Öyle ki, dövmenin tamamen silinmesi birkaç senede ancak tamamlanır.

 

Ameliyat Yöntemi


Bir diğer yöntem de, dövmenin kesilerek çıkartılmasıdır. Eğer dövme küçük bir alanı kaplıyorsa, meydana gelen boşluk dikilerek kapatılabilir.

Geniş bir bölge ise vücudun başka bir yerinden deri yaması alınarak üzeri kaplanabilir.

Kişi, dövmenin silinmesinde kararlıysa tek seansta cerrahi işlem uygulanır. Dövme gider ancak ameliyat olduğu için bu maalesef iz bırakan bir yöntemdir.


Konuyla ilgili dövmeyi silme yazıma bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

UYARI

KİMYASAL PEELİNG ile ilgili bu blogda yazılanlar yerli ve yabancı kaynakların taranması sonucu derlenen bilgilerdir. Bu blogdaki yazılar tıbbi ve kozmetolojik tavsiye öneri ve kesinlik içermez. Bu blogun hastalık teşhis veya tedavisi amacı yoktur. Cilt problemleriniz için doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama vb. tarifler bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak peeling bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa girmekle yukarıdaki uyarıları kabul etmiş olursunuz. Blogda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir yorumlar aracılığıyla sorular sorabilirsiniz.