11 Mayıs 2015 Pazartesi

Cilt Lekesine Glikolik Asit Uygulaması

Cilt lekelerine Glikolik Asit


Alfa hidroksi asitlerden olan glikolik asit uygulaması,  deri hastalıklarına bağlı derideki şekil ve fonksiyon bozukluklarının düzeltilmesinde, gerek intrensek (içsel) ve gerekse ekstrensek (dışsal) nedenlere bağlı oluşan yaşlanmanın neden olduğu derideki bozuklukların düzeltilmesinde tedavisel olarak ve aynı zamanda deri bakımı yönünden kullanımları giderek artmaktadır.Glikolik Asit Ne İşe Yarar


Glikolik asit yöntemi ile derinin epidermis tabakası parsiyel olarak kaldırılarak hücrelerin kendilerini yenilemeleri ve cildin canlanması sağlanmaktadır. Bu yöntem derin peeling yöntemlerine nazaran daha kontrollü olarak cildi yeniler. Glikolik asit günümüzde kullanılan en yaygın yüzeysel peeling ajanıdır.
  • ince ve orta derinlikteki yüzeysel kırışıklıkların düzenlenmesi
  • Cildin pürüzsüz ve parlak görünüm elde etmesi
  • Genişlemiş gözeneklerin küçültülmesi
  • Cildin taşıdığı nemin artırılması
  • Cildin yağ dengesinin düzenlenmesi
  • Sivilce izlerinin azaltılması
  • Cilt çatlaklarının giderilmesi

Gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı, yaşlılık, güneş hasarları gibi farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan cilt lekelerinin minimize edilmesi

Glikolik Asit Kullanımı


Glikolik asidin %10 luk çözeltisiyle sivilceli cilt bakımı, sivilce izleri ve lekeleri, güneş vb. durumlarda ortaya çıkan cilt lekeleri, gözenek küçültmek, yağlı cilt bakımında 3 günde bir kullanılır. Bu amaçlarla glikolik asit kullanacaksanız glikolik asidi bir pamuk yardımıyla cildinize sürüp 5 dakika sonra yıkamalısınız. Glikolik asit kullandıktan sonra c vitamini ve b3 vitamini kullanırsanız cilt lekelerinde çok daha iyi sonuç alırsınız. Yağlanmadan muzdaripseniz glikolik asitten sonra biberiye yağı, lavanta yağı, limon yağı, jojoba yağı karışımı uygulayabilirsiniz. Bu işlem kimyasal peelingden ziyade bir bakımdır.

Glikolik asit ile kimyasal peeling yapacaksanız %40 ile %70 arasında bir oranda glikolik asiti pamuk yardımıyla cildinize uygulamalısınız. Uygulama esnasında ameliyat eldiveni vb eldiven kullanmanız faydanızadır. Uygulamayı yaptıktan 5 dakika sonra cildinizi yıkayınız. Bazı forumlarda ve doktor sitelerinde solüsyondan vb bahsedilmiş, özellikle bu uygulamaların yaygın olduğu ABD blog ve forumlarından öğrendiğim kadarıyla bu uygulama sonlandırıcı solüsyon karbonatlı sudan öte bir şey değil. Ama yüzünüzü suyla yıkamanız bile yeterli.

Cilt Lekesine Glikolik Asit


Cilt lekeleri için glikolik asit %25 ile %40 kullanabilirsiniz. Laktik asitte ise %40, %50, %60 oranlarında laktik asitle peeling yapabilirsiniz. TCA için %15, %20, %25, %30 oranlarında tca kullanabilirsiniz. Bu asitlerde en düşük oranlı asidi alıp kullandıkça cildinizin tepkisine göre oran yükseltmeniz en güvenilir yöntemdir. Çünkü asitlerin ciltteki etkisi çok kişiseldir ve kişiden kişiye göre değişir.

Eğer mikro peeling yapmak isterseniz günlük kullanım için bir tonik hazırlayabilirsiniz. Bunun için 150 ml gül suyuna %30 glikolik asit çözeltisi 20 ml, %30 laktik asit çözeltisi 20 ml ilave ederseniz. 210 ml tonik elde edersiniz bu tonikle akşamları cildinizi silebilirsiniz.

Glikolik asit peelingin bir diğer özelliği %50 glikolik asit peelinge kadar oranlarda 15 günde bir uygulanabilmesidir %60 ve %70 gibi uygulamalarda ise 3 hafta yani 21 günden önce uygulama tekrarlanmaz. Uygulama periyodunuza ve kullandığınız asit yüzdesine göre ekim ve nisan ayları arası 8 ila 10 seans arası kullanabilirsiniz. Eğer sorununuz ortadan kalkarsa glikolik asit peelingi yapmayı veya yaptırmayı kesmelisiniz. Genellikle her sene uygulanabilecek bir peeling yöntemidir glikolik asit.
Konumuzla alakalı olarak " Ciltteki İzleri Silme" balığındaki yazımızında okunmaya değer bir yazı olduğunu vurgulayarak iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

UYARI

KİMYASAL PEELİNG ile ilgili bu blogda yazılanlar yerli ve yabancı kaynakların taranması sonucu derlenen bilgilerdir. Bu blogdaki yazılar tıbbi ve kozmetolojik tavsiye öneri ve kesinlik içermez. Bu blogun hastalık teşhis veya tedavisi amacı yoktur. Cilt problemleriniz için doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama vb. tarifler bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak peeling bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa girmekle yukarıdaki uyarıları kabul etmiş olursunuz. Blogda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir yorumlar aracılığıyla sorular sorabilirsiniz.