11 Mayıs 2015 Pazartesi

Glikolik Asit ve Cilt Çatlakları

Gilikolik Asit Cilt Çatlağı


Vücut çatlakları, hormonal denğesizliklerden tutunda beslenme alışkanlıklarındaki düzensizliklere , hızlı kilo alışverişlerinden tutunda kalıtımsal özelliklere kadar bir dizi nedene bağlı olarak gelişebilmektedir.

Erkeklerde özellikle kilo düzensizlikleri ve vücudun bazı bölgelerinin aşırı baskılanmaya maruz kalması sonucunda sıkılıkla ortaya çıkarken, Kadınlarda ise hormanal değişimlerin ve özellikle hamilelik süğrecine bağlı gelişmektedir.

Bu anlamda, cilt çatlaklarının görülmesinde en fazla meydana gelen nedenlerden birisi de hamilelik olarak dikkat çekmektedir. Hamilelik sonrasında ortaya çıkan bu problem, genel olarak kilo alıp verme sonucunda da kendisini göstermektedir.

Vücut çatlağı tedavisinde , oluşan çatlakların oluşma dönemi yada çok zaman geçmeden ( 1 ila 3 aylık zaman dilimlerinden söz edilebilir ) tedavisi daha kolaydır. İlk dönemlerinde pembe halde ortaya çıkan çatlakları yüksek nemlendirici ve vitamin içerikli krem ve solisyonlarla tedavi etmek daha kolaydır. Zaman geçtikçe çatlaklar kesinleşir, ten rengini alır ve çizgiler belirginşerek derinleşmeye başlar.

Bu dönemde de tedavi mümkün ve kolaydır ancak çatlağın ilk ortaya çıktığı süreçlerde güçlü nemlendiriciler müdahale edilebilrken ilerleyen evrede, Dermabrazyon , Dermarol ve Lazer tedavisi gibi uygulamar gerektirebilirken Önemli bir tedavi edici unsur olarak kimyasal peeling yönteminede başvurulabilir.

Çatlak Tedavi Yöntemleri


Lazer uygulamalarında çatlakların yakılması sağlanırken, çatlağın derinliğine bağlı gönderilen lazer ışınlarıyla çatlakların yok edilmesi amaçlanır. Bu metodun etkili sonuç gösterebilmesi için 4-5 seans gerekebilirken , yöntemin sadece dış yüzeye dönük bir işlem olması, hem iz bırakabilme hemde çatlağın tekrardan nüks etmesi noktasında handikap yaratabilmektedir.

Dermaroller ve dermabrozyon gibi cildin yüksek devirli klinik araçlarla aşındırılması işlemide yine lazer uygulamalarında olduğu gibi sadece dış yüzeyin tabiri caizsse töpürlenmesine bağlı olan yöntemler olmasıyla etkkili olmakta sakıncalar taşımaktadır.

Kimyasal peeling uygulamarı dışındaki yöntemler klinik tedavi yöntemi olduğundan zamansal ve ekonomik açıdan kimi zaman zorlayan yanları olsada tercih edilebilirken, kimyasal peeling uygulamalrı hem evde kişinin kendi başına gerçekleştirebileceği basitlikte bir yöntem hemde ekonomik açıdan cazip fırsatlar sunduğundan sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Çatlak Tedavisinde Kimyasal Peeling


Cildin tabakalar halinde soyulmasını sağlayarak, çatlak olan bölgeleri deriden atılmasını sağlayan kimyasal peeling uygulamarında öne çıkan en etkili yöntemin TCA-Kimyasal Peeling yöntemi olduğunu söylemek mümkün.

Saf asit formunun belirli oranlarda çözeltilmesiyle peeling ürünü haline getirilen TCA asiti, sürüldüğü bölyede yanık oluşturmasının ardından, yanma sonucu oluşan ölü derinin soyulmasını sağlarak ciltten atlmasını sağlarken, uyarıcı asidik yapısı, kolajen üeretimini ve elastin liflerini tetikleyerek yeni deri oluşumunu hızlandırır.

Ancak Kimyasal Peeling deyince akla gelen ne kadar da TCA olsada Kimyasal peelingin hafif çaplı formu olarak bilinen Glikolik asitten de bahsetmek mümkün.

Çatlak Tedavisinde Glikolik Asit


Şeker pancarının fermante edilmesinin ardından tabi tutulduğu bir kaç işlemin ardından elde edilen Glikoliğk asit te çatlak tedavisinde entkin sonuçlar göstermektedir. Derinin TCA da olduğu gibi katmanlar halinde soyulmasının tersine derinin pul pul ve orta vade de pek gözle görünmeyen biçimde soyulmasını sağlayan Glikolik asit, orta ve uzun vadeli uygulamalarda çatlak giderme de başarılı sonuçlar vermektedir.

Cilt Çatlaklarında Glikolik Asit


Cilt çatlaklarında glikolik asit 2 türlü kullanılır, ilk kullanım şekli tca peelingden 15 gün sonra %10 ile %25 arası glikolik asit kullanılarak cilt altındaki kolojen ve elastin tabakası uyarılır. İkinci kullanımda ise %50 glikolik asit 10 günde bir çatlakların üzerine sürülerek kullanılır.

Her iki kullanım şeklinden sonra cilde a vitaminli yağ ve ve c vitaminli yağ ile e vitamini uygulanarak cildin kolajen uyarması teşvik edilir. Glikolik asit %50 ile yapılacak bakımdan sonra kullanılabilecek bir kür tarifi veriyorum.

%50 glikolik asiti 10 günde bir cildinize sürdükten sonra vereceğim tarifteki uygulamayı sabah akşam cildinize uygulamanız lazım. bakım 2 aşamadan oluşuyor.

    100 ml su (damacana su kullanın)
    10 ml b3 vitamini
    10 ml b5 vitamini
    10 gr çinko oksit

Yukarıdaki malzemelerden tonik hazırlayacaksınız. Önce suya b3 vitamini ilave edin iyice çalkalayın, böylece b3 vitamini eriyecektir, sonrasında b5 vitamini ve çinko oksiti ilave edin.

    50 ml zeytinyağı
    10 ml e vitamini
    10 ml skualen
    10 ml c vitaminli yağ
    10 ml a vitaminli yağ


Yağları bir şişede iyice çalkalayarak karıştırın. Sonrasında önce sulu çözeltiyi %50 glikolik asit uyguladığınız çatlakların olduğu bölgeye uygulayın 1 dakika bekledikten sonra yağlı çözeltiyi uygulayınız.

Konuyla alakalı olarak Bloğumuzda bulunan diğer yazılarında dikkate değer olduğunu vurgulayarak geçmiş olsun der, iyi okumalar dileriz. Glikolik ve Diğer Kimyasal Peeling asit gurbu olan Alfa Hidroksi Asitler ilgili yazımızı için başlığı tıklamanız yeterli olacaktır.

2 yorum:

UYARI

KİMYASAL PEELİNG ile ilgili bu blogda yazılanlar yerli ve yabancı kaynakların taranması sonucu derlenen bilgilerdir. Bu blogdaki yazılar tıbbi ve kozmetolojik tavsiye öneri ve kesinlik içermez. Bu blogun hastalık teşhis veya tedavisi amacı yoktur. Cilt problemleriniz için doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama vb. tarifler bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak peeling bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa girmekle yukarıdaki uyarıları kabul etmiş olursunuz. Blogda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir yorumlar aracılığıyla sorular sorabilirsiniz.