7 Ağustos 2015 Cuma

Evde Peeling

Evde Peeling Yapımı


Bu yazıda size evde nasıl peeling yapacağınızı anlatacağım. Bunun için çeşitli peeling tarifleri maskeleri vereceğim. Peeling çeşitli cilt sorunlarında kullanılıyor daha önceki yazılarda yazmıştım şimdi size cildinizi yenilemeniz ve aydınlatmanız için oldukça etkili peeling yöntemlerini naçizane aktarmaya çalışacağım. Peeling de kullanılan maddeleri de aktaracağım.

Peeling Ürünleri


Genelde bir çok kozmetik markası peeling ürünleri satıyorlar, ancak bu peeling ürünleri ve scrub kullanıcıları sonuçlarından yeteri memnun olmazlar. Bunun ilke nedeni kozmetik üreticileri, çok düşük oranda soyucu maddeler kullanmak istemeleridir. Ayrıca bir pazarlama mantığı olarak, sorunu çözülen insan müşteri değildir mantığıyla o sorun ne kadar geç çözülürse firmalar için o kadar iyidir. Ben size peeling için kullanabileceğiniz maddeleri sayacağım ki sonradan vereceğim tariflerde ne işe yaradığı daha iyi anlaşılabilsin.

Fiziksel Peeling Ürünleri 


Bu ürünler cildi çizerek soyan ürünlerdir;

 • Şeker: Şeker cildi çizerek soyar, sulu karışımlarda kullanılamaz çünkü erir, genellikle yağ gibi maddelerle karıştırılırlar.
 • Tuz: Tuz cildi çizerek soyar bu da sulu maddelerle kullanılmaz.
 • Kahve: Kahve telvesi cildi çizerek soyar. avantajı sulu karışımlarda kulanılabilir.
 • Meyve Kabuk ve Çekirdekleri: Genellikle profesyonel ürünlerin içerisinde bulunurlar ancak sizde çeşitli çekirdek ve tohumları peeling için kullanabilirsiniz, tabi bu tarz şeyler için kendinizi çok yormayın kahve kullanın.
 • Ponza taşı: Ayak bakımı için kullanılan bir bakım aracıdır.
 • Kese, Lif: Evet kese ve lif kullanmak aslında peeling yapmaktır, sabun cildi yumuşatır, ve kese lif gibi maddeler cildi daha rahat soyarlar.
 • Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesi, cildi fiziksel olarak soyar ve içerisindeki proteinlerle cildi besler.
 • Pirinç Unu: Özellikle cilt lekesi için hazırlanan maskelerde kullanılır.

Kimyasal Peeling Ürünleri


Cildinizi soyan kimyasallardır, gerçek bir peeling deneyimi kimyasallarla yapılandır.

 • Salisilik Asit: Suda çözünmez, bu yüzden alkolde çözmek gerekir.
 • Mandelik asit: Suda %15'e kadar çözünebilir.
 • Laktik Asit: Süt peelingi veya yoğurt peelingi diye anlatılan şeydir sütten elde edilen bir asittir. Suda çözünür.
 • Glikolik Asit: Sekerden elde edilen bir asittir suda çözünür.
 • Çinko Oksit: Cildi soymaktan çok peelingin bakım etkisini arttıran maddedir, özellikle yüz peelinglerinde çok etkilidir, hiçbir maddede çözünmez.
 • Biyosülfür: Özellikle sivilce ve yağlı ciltlerin bakımında çok önemli bir bileşik olan kükürtün suda çözünebilen formudur. 

Bu fiziksel ve kimyasal peeling ürünlerinden başka hazırlayacağınız peeling karışımlarında probleme göre çeşitli yağlar (zeytinyağı, avokado yağı, jojoba yağı, shea butter, hindistan cevizi yağı, lavanta yağı, portakal yağı, biberiye yağı) ve vitaminler (a vitamini, b3 vitamini, b5 vitamini, c vitamini, e vitamini, f vitamini) maskelerin ya da peeling ürünlerinin etkisini arttırmak için kullanılır.

Evde Peeling Nasıl Yapılır


Evde cildinizdeki probleme göre belirleyeceğiniz ürünlerle peeling yapabilirsiniz. İnternette yazan şeker peelingi, kahve peelingi, şunu rendeleyin, bir kaşık yoğurda şeker koyun gibi aktarılan bilgilerin çoğunu araştırmalar yaparken gülerken okudum. Çatlakları şeker ve limonlarla mucizevi şekilde giderebileceğini iddia edeninden tutun da, sadece farklı şeyler yazmak adına yağ ismi değiştirene kadar bir sürü şey okudum. Evde peeling yapabilirsiniz, bu bir gerçek, kişisel bakımlarda cildinizi zamanla tanırsanız en değme güzellik salonunda göremeyeceğiniz faydayı sağlamanız da mümkün ama lütfen bu tarz ipe sapa gelmez şeyleri kaale almayınız.

Ayrıca keselenmek, su sabunla yıkanmak da bir çeşit peeling yani ölü deriyi uzaklaştırma yöntemidir. Yazı oldukça uzuyor ve bütün yöntemleri bu yazıda aktarırsam daha da uzayacağa benziyor, peelingin faydaları saymakla bitmiyor yani. O yüzden hem daha detaylı yzamak adına hem de uzatıp canınızı sıkmamak için yazıyı yüz peelingi ve vücut peelingi diye ikiye böldüm ilgili başlıklara oradan bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

UYARI

KİMYASAL PEELİNG ile ilgili bu blogda yazılanlar yerli ve yabancı kaynakların taranması sonucu derlenen bilgilerdir. Bu blogdaki yazılar tıbbi ve kozmetolojik tavsiye öneri ve kesinlik içermez. Bu blogun hastalık teşhis veya tedavisi amacı yoktur. Cilt problemleriniz için doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama vb. tarifler bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak peeling bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa girmekle yukarıdaki uyarıları kabul etmiş olursunuz. Blogda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir yorumlar aracılığıyla sorular sorabilirsiniz.