8 Ağustos 2015 Cumartesi

Yüz Peelingi

Yüz Peelingi Nedir


Cildimizin epidermis tabaksında bulunan ölü derilerin ciltten atılması, cildimiz için oldukça önemli. Özellikle cilt üzerindeki lekeler ve sivilceler için peeling yapmak önemli bir konu. Tabi bu peelingi bilinçli bir şekilde yapmak gerekiyor. Yüz peelingi daha çok ciltteki yaşlılık belirtileri, kırışıklıklar, cilt lekeleri ve sivilcelerle sivilce izleri için yapılıyor.

Cilt Yaşlanmasına Karşı PeelingCiltteki yaşlılık belirtileri ve ince çizgiler ile kırışıklıklar için düzenli peeling yapmak oldukça önemli. hem cilt yüzeyindeki ölü derinin atılması, hem de cilt altındaki kolajen ve elastin dokunun uyarılması şart. Bu konuda internet sitelerinde ufak bir araştırma yaptığımda bir sürü saçma öneri gördüm, bu kadar saçmalığı kim nasıl uyduruyor, bu kadar insan bunları nasıl yayıyor, biraz abdullah gül stayla olacak ama insan gerçekten hayret ediyor. 

Cildinize limon sürün diyenden, bir sürü abuk sabuk ot çer çöp yazana, yağlarla dünyayı güzelleştireceğini düşünenlerden tutun da her derde deva sabunlara kadar türlü şeyler okumak mümkün. Evet biz de biraz gerçek bilgi verelim. Fiziksel peelingi yani cildinizi çeşitli maddelerle (kese, kil, lif, meyve çekirdeği) çizerek yapıyorsunuz, hoş sabun ve su da bu amacı görüyor zaten, cildinize ekstra bir tahriş uygulamanız bu noktada hem anlamsız hem yersiz. yani cildinizi zaten sabunla yıkayarak yeterince soyuyorsunuz.  Yapmanız gereken şey cildinizdeki kolajen ve elastin dokusunu uyarıcı maddelerle çok mikro soymak, yani ciltte gün içinde gerek sudaki kireç ve klor gerekse havadaki kurşun, civa, vb zararlı maddelerden deriinlemesine bir temizlik ve arındırma sağlamak. Ardına da anti oksidan bakım yapmak. Bu bakımı 25-30 yaş arasındakiler 3 günde bir 30-40 yaş arasındakiler 2 günde bir, 40 yaş ve üzeri her gün yapabilir.

Malzemeler

%10 laktik asit
%5 glikolik asit
c vitamini
b3 vitamini
hyaluronic acid
nemlendirici

Şimdi bu rutin nasıl yapılır ve ne gibi faydalar göreceksiniz. Evvela hazırlık kısmını anlatayım, yüzünüzü akşam su ve sabunla yıkıyorsunuz. Sonrasında bir çay bardağı damacana suyun içerisine bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir iki damla lavanta yağı ilave edip duruladığınız cildinizi tekrar bu karışımla silin, elma sirkesi sudaki klor ve kirecin cildinize verdiği zararı kırar aynı zamanda cildinizin ph'ını dengeler. Bu işlem bitince cildiniz kuruyana kadar bekleyiniz.

Şimdi uygulama kısmına geçiyoruz. Glikolik ve laktik asit bir şişede karıştırın ve iyice çalkalayın, karışımını pamuğa çok az döküp tüm cildinizi siliniz. Bu AHA'lı karışım cildinizdeki ölü deriyi yokedecektir, ayrıca kolajen ve elastin uyarımı sağlayarak cildinizdeki oluşmuş sarkmaları toparlayacağı gibi, yeni sarkmaların da önüne geçecektir. Ayrıca cilt lekelerini önleyici ve giderici etkileri var. Bir terihsel bilgi daha vereyim Kleopatra denen önce Sezar'ı sonra Marcus Antonius'u baştan çıkaran Roma'nın başına felaketler getiren o afeti devran ama bir o kadar fettan kadının süt ve ekşimiş meyva banyosu tam olarak laktik ve glikolik asitler içeriyordu. Neyse işte akşam karışımla cildinizi siliyorsunuz.

Glikolik ve laktik asit karışımıyla yaptığınız bakımın hemen ardından bir tatlı kaşığı suya, bir mercimek tanesi kadar b3 vitamini (niacin), bir mercimek tanesi kadar c vitamini (l-ascorbic acid) ilave edip bunlar eriyince cildinizi bu suyla sileceksiniz. B3 vitamini kırışıklıklarda oldukça etkili bir vitamindir, ayrıca cilt lekeleri üzerinde de etkileri bilinir. C vitamini ise en kuvvetli antioksidan olarak cildinizi hem kırışmaya hem de yaşlanmaya karşı koruycak, daha aydınlık ve parlak bir cildinizin olmasını sağlayacak.

Bu bakımdan sonra cildinize hyaluronic acid süreceksiniz, bir iki mercimek tanesi kadar sürmeniz yeterli. ABD ve Avrupada bu ürünleri ucuz bulmanız mümkünken, işin içine Türk işi ticaret girince ürünler oldukça pahalı bir fiyata satılıyor, ancak türkiyede de son zamanlarda hyaluronic acid 20 ml 17 lira gibi rakamlara edinmek mümkün. 

Hyaluronic acidden sonra kullandığınız nemlendiricinizi sürerek bakımı bitiriyorsunuz. Bu bakımı 15 gün düzenli yapan bir kadının cildindeki inanılmaz değişime hayret etmemesi mümkün değil. İşte size faydalı bilgi hiç gidip forum sitelerinde ve reklamcı bloglardaki çöp bilgiler ve kozmetiklerle uğraşmayın. Peki "Sırma" herkes aptal bir sen mi biliyorsun diyenlere gelsin, merak etmeyin kozmetik endüstirisi de biliyor bunları zaten bu yüzden dermokozmetik diye senelerdir insanlara 100 liralara tonik satıyorlar, yani siz glikolik asitli ve laktik asitli bir tonik alıyorsunuz, 100 lira sonra bir de c vitamini serumu alıyorsunuz o da 150 lira, göz çevresi kremi, kırışıklık kremi derken verdiğiniz para 500 lira, ama her ay al(a)madığınız ve düzenli kullanmadığınız için sonuç alamıyorsunuz. bir de c vitamini sulandırıldığında çabuk bozunun bir şey bu yüzden kozmetikçiler etkisi daha düşük türev formlar kullanıyor, siz her gün bu bakımı yaptığınızda kozmetiklerden alamadığınız sonucu almanız garanti. 

Cilt Lekelerine Karşı Peeling


Cilt lekeleri kadar kadınların dert ettiği başka biri şey yoktur sanırsam. 21. yy. bir çılgınlıklar ve aptallıklar çağı, bu konuda da başı güzellik çekiyor, özellikle kadınlar çıldırtılmış durumda, kusursuz güzellikler anlatılıyor, fit bedenler, mermer gibi ciltler, şıklık yarışları almış başını gidiyor, kimse gerçek uyuma ve sevgiye bakmıyor, en güzel ben olmalıyım modu öyle bir rekabet hali almış durumda ki, en yakın arkadaşında çıkan sivilceye veya cilt lekesine içten içe sevinecek bir hale getirdi kadınları.

Neyse lafı uzatmayayım cilt lekeleri melanazomlarde üretilen ve derinin rengini beliirleyen melanin pigmentlerinin sayıca artmasıyla oluşan bir cilt kusurudur. çeşitli nedenleri olanilir, aniden çok koyu pigmentler görürseniz doktora gidin, ancak güneşlenme vb, durumlarla oluşan cilt lekeleriniz varsa cilt lekeleri için tca peeling yaptırabilir ve/veya evde kendiniz yapabilirsiniz, ancak ben bunlarla uğraşamam diyorsanız. size daha hafif bir peeling metodu yazacağım bu metodlar bir kaç ay yapacağınız düzenli bakım cildinizdeki lekeleri azaltacak ve inatçı bir çizgide bakımları sürdürürseniz tamamen yokedecektir.

malzemeler:

%10 glikolik asit
c vitamini 
b3 vitamini
çinko oksit
pirinç kepeği yağı
nar çekirdeği yağı


30 ml pirinç kepeği yağı, 30 ml nar çekirdeği yağı ve 40 gram çinko oksiti iyice karıştıracaksınız. Hazırladığınız karışım dibe çökebilir kullanımda sürekli çalkalayarak kullanın. Şimdi akşam cildinize bu yağ ve çinko oksit karışımını sürün 5 dakika kadar bekleyin arkasından cildinizi su ve sabunla bir güzel yıkayın. Yıkama işleminden sonra bir çay bardağı damacana suyuun içerisine bir yemek kaşığı elma sirkesi ilave edip cildinizi iyice silin. Yaptığınız silme işlemi kuruduktan sonra ikinci aşamaya geçiyoruz.

%10 glikolik asit ile cildinizi özellikle lekeleri kısımları siliyorsunuz ve bir tatlı kaşığı suya, bir mercimek tanesi kadar b3 vitamini, bir mercimek tanesi kadar c vitamini ilave edip yaptığınız karışımı eritene kadar bir kulak çubuğu yardımıyla karıştırıyorsunuz. Sonrasında karışımı tüm cildimize uyguluyoruz, bakım tamamdır. 20 gün içinde sonuç vermeye başlayacak bu bakımda, c vitamini ve b3 vitamini cilt lekelerine karşı oldukça etkilidir, ayrıca nar çekirdeği yağı puinic acid içerir, pirinçte ise kojik asit vardır bunların lekelere ne etki verdiğini araştırıp görebilirsiniz. Çinko oksit cildi besleyici ve onarıcı bir mineraldir. 

Sivilcelere Karşı Peeling


Sivilceli cilt bakımında peeling yapmak hem ölü deriyi hem de ciltte sivilcye neden olan yağlı sebumu uzaklaştırmak için bir hayli önemli. Sivilcelere neden olan bakterilere karşı salisilik asitin önemini bilmeyen yoksa da öğrensin "benzyl peroksit" ile birlikte salisilik asit bu konuda oldukça etkili maddeler. Neyse ben size bir peeling tarifi vereyim, hem yağlanmayı önleyen, hem sivilceleri kurutan bir peeling.

malzemeler

100 ml kolonya
10 gr salisilik asit
10 gr b3 vitamini
10 ml biosulphure
20 gr çinko oksit

Malzemelerden önce salisilik asiti kolonya içerisinde çalkalayarak eritin, ardına b3 vitamini ilave edin, iyice çalkaladıktan sonra biosulphure ve çinko okasiti ilave edeceksiniz. 

Hazırlayacağınız peeling ürününü 2 günde bir cildinize sürün 5 dakika bekletip yıkayın. toplam 5 uygulama yani 10 gün sonra sivilceden eser kalmadığını göreceksiniz.

Neyse gene kısa yazayım derken bir hayli uzun bir yazı oldu. sağlıcakla kalın.

Yararlandığım kaynaklar:


3 yorum:

  1. Kırışıklıkla ilgili toniği deneyince sonuçlarını yazarım.
    Çok güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. Ürünleri nerden alacağız

    YanıtlaSil

UYARI

KİMYASAL PEELİNG ile ilgili bu blogda yazılanlar yerli ve yabancı kaynakların taranması sonucu derlenen bilgilerdir. Bu blogdaki yazılar tıbbi ve kozmetolojik tavsiye öneri ve kesinlik içermez. Bu blogun hastalık teşhis veya tedavisi amacı yoktur. Cilt problemleriniz için doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama vb. tarifler bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak peeling bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa girmekle yukarıdaki uyarıları kabul etmiş olursunuz. Blogda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir yorumlar aracılığıyla sorular sorabilirsiniz.