7 Ağustos 2015 Cuma

Vücut Peelingi

Vücut Peelingi


Genellikle vücuttaki çeşitli olumsuz cilt görünümü için yapılan peelinge vücut peelingi denir. Vücut peelingi en çok bacaklardaki batıklar, tavuk derisi görünümü ve ayak bakımı için ugulanan peeling çeşididir. Aslınca vücut çatlakları için oldukça etkili bir tedavi yöntemi olan çatlak tedavisi için kimyasal peeling işlemi var ama o bu tarz basit bir bakım ve peeling yöntemi olmadığı için onu burada yazmayacağım.

Bacaklardaki Batıklar ve İzler için Peeling Tarifi:Batıklar ağda ve epilasyon sonucunda oluşurlar, bunları iğne veya tırnakla çıkarmaya çalışmak leke ve izlere neden olur. Ayrıca bacaklardaki sivilcelenme, kaşınma sonrası oluşan yaralar vb nedenlerde bacaklarda iz olur ve bunları gidermek için en etkili yöntem bacak peelingi yapmaktır.

Malzemeler:

100 gr kolonya
10 gr salisilik asit
20 ml %60 laktik asit
20 gr çinko oksit

Kolonya bu tarifte salisilik asiti çözmek için kullanılır. Kolonyanın içerisine salisilik asiti ilave edin iyice çalkalayın sonra laktik asiti en sonunda toz çinko oksiti ilave edip solüsyonu hazırlıyorsunuz. Batık peelingi için hazırladığınız solüsyonu 3 günde bir batık ve izlerin olduğu bölgeye duştan 10 dakika önce çalkalayarak sürün ve 10 dakika sonra duşa girin. 

Tavuk Derisi Görünümü İçin Peeling Tarifi:


Tavuk derisi görünümü tıptaki adıyla "keratosis pilaris" peelingle giderilebilecek bir durumdur. Bu cilt rahatsızlığı keratin ve yağın gözenekleri tıkaması ile oluşur, cildi soymak tek başına yeterli değildir, yağlanmanın da bastırılması gerekir.

Malzemeler:


100 gr kolonya
10 gr salisilik asit
20 ml %60 laktik asit
10 gr b3 vitamini
10 ml biosulphure
20 gr çinko oksit

Kolonyanın içerisine salisilik asiti ilave edin iyice çalkalayın sonra b3 vitaminini ilave edip iyice çalkalayınız, ardına biosulphure yani kükürtü ilave etikten sonra laktik asiti en sonunda toz çinko oksiti ilave edip solüsyonu hazırlıyorsunuz. Haftada bir solüsyonu iyice çalkalayarak problemli bölgeye sürün. tahminen 2 y içinde bu sorundan kurtulmuş olacaksınız.

Bu peeling solüsyonu tavuk derisi yani keratosis pilaris probleminizi çözecektir. içerisindeki salisilik ve laktik asitler yüksek keratolitik etki gösterirler, b3 vitamini ve biosulphure ise ciltteki yağlanmayı bastırırlar.

Ayak Peelingi


Bir başka vücut peelingi ayak peelingidir. Aslında bir çok kadın ayak peelingi yapıyor ancak pek farkında değiller. Ponza taşı ile özellike topuk derisindeki ölü deriyi uzaklaştırmak bir peling yöntemidir. ancak bazı durumlarda topuklara ponza taşı sürmek tek başına yeterli etkiyi göstermeyebilir. BU durumda ayaklar için iki asit devreye giriyor, salisilik asit ve laktik asit bunlarla yapacağınız peeling hem ayağınızı yeni doğmuş bebek ayağı gibi yaparken hem de bazı ayak sorunlarına örneğin ayak kokusu, ayak mantarı gibi durumlardan sizi kurtaracaktır.

Malzemeler:

100 gr kolonya
10 gr salisilik asit
20 ml saf laktik asit

Kolonyada salisilik asiti iyice eritin sonrasında laktik asiti ilave dein. Peeling ürününüz hazır. Karışımı ayaklarınıza sürdüğünüzde ayağınıza bir poşet geçirin 1 saat kadar bekleyin sonra durulayın. Karışımı ilk kullanımda 3 günde bir 3 defa kullanıın sonra karışım bitene kadar 15 günde bir ayaklarınıza kullanın. 

Tüm Vücuda Uygulanabilecek Peeling


Tüm vücuda yapılabilecek arındırıcı işlemler cildinizi oldukça rahatlatır. Özellikle lüks spa merkezleri ve lüks güzellik salonlarında bu işlemler uygulanır. Özel kil maskeleri olarak adlandırılan bu karışmlar için yapmanız gereken şey özel bir arındırıcı karışım hazırlamak. Vücudunuzun yumuşamasını sağlayarak ölü derinin hızlıca atılmasını sağlamak.

malzemeler

100 gr kil
100 gr yulaf ezmesi 
20 gr zeytinyağı
70 gr alkol veya kolonya
10 gr salisilik asit
5 ml saf laktik asit
5ml %70 glikolik asit

önce alkol veya kolonyada salisilik asiti çözüyoruz sanra laktik asit ve glikolik asiti ilave ediyoruz. Bu karışımı tüm vücudumuza sürdükten 3 dakika sonra, kil yulaf ezmesi ve zeytinyağıyla daha önce yeteri kadar su ilave ederek hazırladığımız bulamacı tüüm vücudumuza sürüyoruz. yanlızken uygulayabileceğiniz gibi bir yakınınızdan yardımm da alabilirsiniz. özellikle sırt bölgeleri uygulamaları için. Cildimize iyice yedirdiğimiz kil ve yulaf kepekli karışımla duşta ovalayarak duşunuzu alın. cildiniz biraz kızaracaktır. ölü derilerden tümden kurtulusunuz.


Vücuttaki sivilceler İçin Peeling


Vücutta çıkan sivilceler ilk etapta yüzdekiler kadar önemsenmese de ilerleryen zamanlarda bazı insanların gerçekten baş belası olabiliyor, özellikle vücutta çıkan sivilceler için yapacağınız bir peeling tarifi vereceğim.


Malzemeler:

100 gr kolonya
10 gr salisilik asit
10 gr b3 vitamini
10 ml çay ağacı yağı
10 ml biosulphure
20 gr çinko oksit

Kolonyada önce salisilik asiti sonrasıda b3 vitamini yani niacini çözün, ardına çay ağacı yağı, çinko oksit ve biosulphuru ilave edin, böylece karışımınız hazır olacak. 3 günde bir vücudunuzda sivilce çıkan bölgelere bu peeling karışımını uygulayınız. sivilcelerin hızlıca sönmesini sağlayıp, yeni sivilce çıkmasını engelleyecektir. Karışımı kullanmadan önce her seferinde çalkalayınız.

Bu yazıyı yazarken yararlandığım kaynaklar:

http://www.cayagaciyagi.org/
http://elveda-sivilce.blogspot.com.tr/
http://ayakbakimi.blogspot.com.tr/
http://kimyasalpeeling.blogspot.com.tr/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

UYARI

KİMYASAL PEELİNG ile ilgili bu blogda yazılanlar yerli ve yabancı kaynakların taranması sonucu derlenen bilgilerdir. Bu blogdaki yazılar tıbbi ve kozmetolojik tavsiye öneri ve kesinlik içermez. Bu blogun hastalık teşhis veya tedavisi amacı yoktur. Cilt problemleriniz için doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama vb. tarifler bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak peeling bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa girmekle yukarıdaki uyarıları kabul etmiş olursunuz. Blogda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir yorumlar aracılığıyla sorular sorabilirsiniz.