9 Ocak 2015 Cuma

Sivilce İzlerine Çözüm

  Sivilce izleri ergenlikten kalan birer hatıra gibi. Yoğun akne sorunundan sonra kalan bu iz ve çukurlar kimyasal peeling yöntemiyle giderilebiliyor. Sivilce lekelerine dair bir yazı alıntıladım faydalanacağınızı umuyorum.

 

Sivilce İzi TCA


Cilt lekesi, çatlak ve dövme silme konularında TCA yani tricholoroacetic acid kullanımlarını yazmıştım. Bu yazımda sivilce izleri için tca nın nasıl kullanılacağını yazacağım. Yıllardır geçmeyen inatçı sivilce izlerinden 3 aylık uygulama sonucu kurtulabilirsiniz. Üstelik bir daha gelmemek üzere bebeksi bir cildiniz olacak. Peki ama nasıl, önce sivilce izleri için ideal tca oranının belirlenmesi gerekiyor.Sivilce İzi TCA Oranı


Sivilce izleri için %25 TCA kullanmanız daha faydalı olur, tabi izin belirginliği de önemli yani izler hafifse %15 veya %20 tca kullanabilirsiniz. Ama izler orta halli ve belirginse %25 tca kullanmalısınız.

Sivilce İzi TCA Kullanımı


Genellikle perşembe akşamı kullanımı tavsiye ediyorum, nedeniyse soyulmayı hafta sonuna denk getirmek istemem. Yüzümüzü kolonya ile silip, bol suyla iyice yıkayın. Sonra trikloroasetik asiti asiti pamuk yardımıyla cildinizde sivilce izi olan bölgelere sürün. Sadece sivilce izlerinin üzerine de uygulayabilirsiniz. TCA'yı 3 sefer kat kat sürmeniz lazım ki iyice emsin. Asiti sürmeye başladıktan sonra toplamda 1 maksimum 2 dakika kadar cildinizde bekletin. Yani sürmeye başladıktan sonra 3 sefer uygulama süresi de dahil olmak üzere asit toplamda en fazla 2 dakika cildinizde beklesin. İlk uygulamada 1 dakikayı çok da geçmemeye özen gösterin. Sonra bol su yardımıyla yüzünüzü durulayın.

TCA Sonrası Bakım

 


Tca sürdükten sonra cildiniz beyazlaşabilir bu normaldir, korkmayın hatta ne kadar beyazlaşma o kadar iyi soyulma demek. Asiti sürdükten sonra daha önceden E ve b5 vitamini ile çinko oksitle bir merhem hazırlamanız lazım, bu merhemi hazırladıktan sonra asit uygulaması biter bitmez cildinize sürebilirsiniz. Çinko oksitli (%40 çinko oksitli olanlar) pişik kremine e ve b5 vitamiin ilave edip karışım hazırlıyorsunuz. TCA uygulaması bitince bunu sabah akşam cildinize sürüyorsunuz. Soyulma bittikten 3 gün sonra bu kremi kullanmayı kesin.

TCA Ne Zaman Soyulur

 


Tca uyguladıktan sonra 3 ile 6 gün arasında soyulma gerçekleşecek, mümkün mertebe kendiniz soymamaya özen gösterin. Asit uyguladıktan ve soyulma bittikten sonra 1 hafta kadar cildinizi ışık ve ısıdan korumanız lazım. Bu tabi kendinizi karanlık odalar hapsedin anlamına gelmesin, günlük hayatınıza devam edin ancak özellikle güneşe maruz kalmayın yani güneşlenmeyin yeter, yoksa normal güneş bir şey yapmaz, ama siz her halükarda güneşe maruz kalmayın cildinizi güneş koruyucu ile koruyun. Ayrıca kar yağdığında korunma önemli çünkü kar güneş ışıklarını yansıtır. Çok sıcak sularla cildinizi yıkamamaya özen gösterin hepsi bu.

Sivilce İzi TCA ile Ne Zaman Geçer

 


İlk seansta sivilce izlerinden kurtulmanız pek mümkün değil, muhtemelen 2. veya 3. uygulama sonrası ciddi anlamda sivilce izlerinden kurtulacaksınız. Burada esas mesele cildinize iyi bakmanız. Tca yı ayda 1 sefer uygulayacaksınız. Ayda bir sefer yapacağınız tca arasında cildinizi b3 vitamini ve c vitamini içeren bir tonikle gece silebilirsiniz. C vitamini hassastır dolayısıyla çabuk bozulur. Bir tatlı kaşığı suya çay kaşığının ucuyla çok az c vitamini ve gene çay kaşığının ucuyla çok az b3 vitamini ilave edip karışımı cildinize sürün sadece geceleri sonrasında yıkayın. Bu bakımı soyulma bittikten hemensonra başlayıp bir daha tca uygulayana kadar her akşam cildinize uygulayın ve 5 dakika sonra yıkayın.

%25 TCA yı uygun fiyatla doa kimya firması satışı gerçekleştirmekte. Tca satın almak için linke tıklayabilirsiniz.

Tahmini olarak 2 veya 3. uygulamanın sonunda sivilce izlerinizi geçirmiş olacaksınız. 

Kaynak:  http://www.kadincabakis.net/2014/12/tca-ile-sivilce-izlerini-gecirme.html

Asit kullandığınızı unutmayın bu yüzden kontrollü olmanız gerekiyor. İlk uygulamada düşük oranlı asitleri 1 dakika kadar bekletmeniz gerekiyor. cildinizin asite olan tepkisine bakarak cildinizi kontrollü soymanız gerekiyor. Sorunu çabuk çözmek için yüksek oranlı asitler kullanmayın ve cildinizde fazla bekletmeyin. Başkalarına az gelen oran ve dakikalar size yüksek gelebilir unutmayın. Kontrollü olmanızda fayda var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

UYARI

KİMYASAL PEELİNG ile ilgili bu blogda yazılanlar yerli ve yabancı kaynakların taranması sonucu derlenen bilgilerdir. Bu blogdaki yazılar tıbbi ve kozmetolojik tavsiye öneri ve kesinlik içermez. Bu blogun hastalık teşhis veya tedavisi amacı yoktur. Cilt problemleriniz için doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama vb. tarifler bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak peeling bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa girmekle yukarıdaki uyarıları kabul etmiş olursunuz. Blogda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir yorumlar aracılığıyla sorular sorabilirsiniz.