9 Ocak 2015 Cuma

Cilt Lekesi Tedavisi

Cilt lekeleri bir çok insanı rahatsız eden kozmetik problemlerdir. Cilt lekelerinden kurtulmak için insanlar kozmetik ürünler kullanıyorlar özellikle c vitamini serumları lekelerin açılmasında uzun vadeli etkili kozmetik ürünlerdir ancak kesin ve kestirme çözümü kimyasal peelingden geçiyor bunun için bir yazı alıntıladım size.

 

Cilt Lekelerinden Kurtulun

 

Cilt lekelerinden kurtulmak mümkün. Güzel bir cilde sahip olmak sizinde hakkınız. Üstelik cilt lekelerinden kurtulmanın yöntemi oldukça ekonomik. Peki cilt lekelerinden nasıl kurtulacaksınız ?

Yüzümüzde güneş, hamilelik, sivilce ve yaşlanma gibi faktörlerden dolayı kahverengi, siyah ve kırmızımsı lekeler ve izler oluşur. Bu iz ve cilt lekelerinden kurtulmak için insanlar son 50 yıldır kimyasal peeling yaptırıyorlar. Peki nedir bu kimyasal peeling ve cilt lekelerini nasıl geçiriyor. Basında sık sık ünlülerin yaptırdığı yöntem olarak geçer ve doktorlar insanlara kimyasal peeling yaptırmalarını önerirler. Cilt lekelerine kesin çözüm sunan bir yöntemdir kimyasal peeling.

Cilt Lekesine Kimyasal Peeling


Cilt lekeleri cildin üstündeki deride yer alan izlerdir. Dolayısıyla cildin üst tabakasının asitlerle soyulması işlemine kimyasal peeling denmektedir. Kimyasal peeling ile belli bir tabaka soyulan cilt 2 ile 5 uygulama sonrasında lekelerden arındırılır. İşlemin mantığı cildin soyularak yenilenmesi esasına dayanır. Kimyasal peeling sadece güneş vb. lekeler için değil yaşlanma belirtileri ve kırışıklıklar için, sivilce izleriyle gözeneklerin giderilmesinde de sıkça kullanılan bir yöntem.

Kimyasal Peeling Ciltteki Lekeyi Nasıl Geçirir

Cildin kimyasal peeling asitleriyle soyulması sonrasında cilt kendini yeniler, ölü derinin atılması diğer peeling ve lazer yöntemlerine kıyasla daha etkilidir. Ölü deri ciltteki lekeler, çiller vb. sorunlarla birlikte soyulur, alttan yepyeni ve taze bir cilt çıkar. Zaten bir çok ünlünün, mankenin vb, kişinin bebeksi cilt görünümleri kimyasal peelingle sağlanır. 

Cilt Lekesine Kimyasal Peeling Uygulanması

Cilt lekelerini geçirmek için en çok TCA (trikloroasetik asit) isimli kimyasal peeling asidi kullanılır. Genellikle %15 oranında asitle cilt lekeleri, çiller, doğum lekeleri gibi ciltteki kahverengi, siyah veya kırmızıya yakın lekeler giderilir. Doktorlar bu asitle kimyasal peeling yaparlar seans başına 250 liralara varan ücret karşılığında bu asitleri cildinize 4-6 seans uygularlar, işlem 1000 lira ile 2000 lira arasında bir fiyata malolur. Peki yazının başında cilt lekelerinden ekonomik olarak kurtulabileceğinizi yazmıştım bu nasıl olacak. Tabi ki kimyasal peelingi evde kendiniz yaparak.

Evde Cilt Lekeleri Tedavisi İçin Kimyasal Peeling

Evvela bir konuya açıklık getirelim, bu asiti yüzünüze doktorun sürmesiyle sizin evde kendiniz sürmeniz arasında bir fark yok. Zaten TCA ile kimysal peeling yapmak riskli olsa, doktorlar ve güzellik merkezleri her ay binlerce kişiye uygulamazlar.  Her gün gazetelerde haberler yapılır kimyasal peeling yaptırın diye, ama herhangi bir güzellik merkezi veya doktorun internet sitesini ziyaret ettiğinizde yöntem anlatılır ve ardına bu işlemi uzman doktorlar yapmalı yazar. Arada ne gibi bir fark var derseniz, ülkenin en lüks semtlerindeki kliniklerin kiraları, onbinlerce lira reklam veren güzellik merkezleri ve doktorlar ile bunların her ay kazandıkları onbinlerce liranın kaynağı işte budur. Yani sadece asidi yüzünüze bir başkasının sürmesi için fazladan para ödersiniz. Yada en yeni lazer ile cilt lekesi tedavisine yönlendirilirsini, bunun da nedeni lazer tedavisini kendiniz yapamamanızdır. 

Evde Kimyasal Peeling Yapmak Risklimidir

Evde kendinize kimyasal peeling yapmanın riski, güzellik merkezlerinde kimyasal peeling yaptırmak veya lazerle işlem yaptırmak kadardır. Yani kimyasal peeling yapmak riskli değildir. Sadece kimyasal peeling yaptırdıktan sonra gerekli bakımları yapmalısınız. Zaten başka bir yerde de yaptırsanız aynı bakımları yapmalısınız. Zaten TCA cildin sadece üst tabakasını yakarak uzaklaştırdığı için alt tabakaya zarar vermez. Ancak yeni oluşan cildi iyi korumak gereklidir. Sonuçta bebeksi ipek gibi bir cilt oluşuyor ve bu cilt oldukça hassas iyi korursanız kimyasal peelingin sonucunda çok arzuladığınız kadifemsi harkulade cilde kavuşursunuz.

TCA %15 Peeling Nasıl Kullanılır

 
Tca peeling asidini yüzünüze ugulamadan önce cildinizi kolonyayla silin ve sonrasında damacana suyla yüzünüzü yıkayın. Kuruladıktan sonra cilt lekelerin ve izlerin olduğu bölgeye pamuk yardımıyla sürün. Tüm bölgeye sürdükten sonra, (10 saniye) bekleyin ve bir kat daha uygulayın, sonrasından gene (10 saniye) bekledikten sonra bir kat daha uygulayın. Cildinizde ilk uygulamaya başladığınız andan itibaren 1 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü damacana suyla yıkayın. Buzdolabında 1,5 litra bir suyu soğutmak ve soğuk suyla yıkamak cildi ferahlatıyor. Uygulama sırasında yüzünüzü yıkayana kadar ufak bir acı hissedersiniz. Yüzünüzü yıkadıktan 2 dakika sonra bu acı geçmiş olur.

TCA Peeling Sonrası Bakım


Gelelim işin en önemli kısmına, TCA uyguladığınız cildinize iyi bakmalısınız. Eğer cildinize iyi bir bakım yaparsanız cildinizde hiç bir sorunla karşılaşmazsınız. Cildinize tca sürdükten sonra cildiniz beyaz bir hal alabilir, korkmayınn bu normal, kireç gibi beyazlayan cilt görünümü yüzünüzü yıkadıktan sonra geçer. Daha sonrarında hafif bir kızarıklık kalır. Sabah kalktığınızda cildiniz kahverengi, siyah veya morumsu bir hal alabilir, tabi öyle olacak diye bir kaide yok, eğer TCA cildinize iyi uygulanırsa bu hali alır ki bu hal sizi mutlu etmeli daha kalın bir deri soyulacak ve cildinizde belki de ilk seansta bu lekelerden kurtulabileceğiniz anlamı taşır.

Tca kullandıktan ve yüzünüzü yıkadıktan 5 dakika sonra cildinize vereceğim kremlerle hazırlayacağınız merhemi uygulayın. Ben sabah ve akşam olmak üzere iki merhem hazırlıyorum. TCA yı akşam kullanmanız daha iyi olur, bu yüzden ilk önce akşam kremi tarifini vereceğim. 

Akşam kullanmak için hazırlayacağınız kremde eczaneden alacağınız %40 çinko oksitli herhangi bir kremin içerisine 5 ml saf e vitamini ve 5 ml b5 vitamini karıştırarak bir merhem hazırlıyorsunuz. tca uyguladıktan sonra bunu yüzünüze uygulamanız gerekiyor.  

Sabah kullanacağınız krem için medecassol kremle 5 ml saf e vitamini ve 5 ml saf b5 vitamini karıştırıp bir merhem hazırlıyorsunuz bunu sa sabah yüzünüze uyguluyorsunuz. Soyulma tahmini olarak 4-5 gün içinde olacak ve cildiniz ölü deriyi attığında alttan taze bebeksi cildiniz çıkacak. 

Kremleri soyulma bittikten sonra 2 gün daha sürün. Sonra bırakın, bu arada cildinize tca uyguladıktan sonra ve soyulma bitene kadar yüzünüzü damacana suyuyla yıkıyorsunuz. Sudaki kireç klor cildinize zarar vermesin diye. Soyulma bittikten 5 gün sonra yüzünüzü normal suyla yıkayabilirsiniz. Ha arada duş almam gerekiyor ne yapacağım diyenler olabilir, onada yapacak bir şey yok duşunuzu alın. 

Yüzünüzü aşırı sıcak veya aşırı soğuğa maruz bırakmayın, çok sıcak veya çok soğuk sularla yıkamayın, aşırı ışığa maruz kalmayın, genellikle güneşten korunma önderilir ama bu yazın geçerli, kış güneşi çok etki etmez. Ama bu demek değil ki kendinizi korumayın. Yaz aylarında dahi direk güneşe çıkmadıkça bir sorun olmaz. Siz güneşe maruz kalmamaya dikkat edin. Ayrıca diğer ışık kaynaklarından da uzak durun, çok yakından televizyon seyretmeyin, bilgisayar monitörüne bakmayın. ha unutmadan bir de eğer sigara içiyorsanız uygulamadan sonraki 10 gün boyunca oldukça az için ve yüzünüzü dumandan koruyun, sigaralı ortamlardan uzak durmak, sigara içiyorsanız uzun bir ağızlıkla sigara içmek dumanın yüzünüze değmemesi oldukça önemli. 

Cilt lekelerinde daha hızlı düzelme için soyulmadan sonra ben doa kozmetikten c vitamini serumu ve cilt serumu T serisi alıyorum ama siz almayadabilirsiniz. Bunlar daha hızlı etki gösterip iyi bir bakım yapıyor iki tca arasında. Uzun lafın kısası 2 ile 4 seans arası lekelerden kurtulmuş ve taptaze ipeksi bebek gibi bir cilde kavuşacaksınız. Sadece cilt lekeleri değil gözenekler ve varsa yaşlanma belirtileri de ortadan kalkacak.

TCA Nerede Satılır

TCA asiti satın almak için bunun satışını yapan doa kimya sitesini tercih etmelisiniz. %15 tca 20 liraya satılıyor, genelde forumlarda ve bloglardaki bir çok kullanıcı oradan alıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

UYARI

KİMYASAL PEELİNG ile ilgili bu blogda yazılanlar yerli ve yabancı kaynakların taranması sonucu derlenen bilgilerdir. Bu blogdaki yazılar tıbbi ve kozmetolojik tavsiye öneri ve kesinlik içermez. Bu blogun hastalık teşhis veya tedavisi amacı yoktur. Cilt problemleriniz için doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama vb. tarifler bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak peeling bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa girmekle yukarıdaki uyarıları kabul etmiş olursunuz. Blogda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir yorumlar aracılığıyla sorular sorabilirsiniz.